Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Przemęczenie to nie norma – co może pomóc w walce z brakiem energii?

11 marca, 2025 zdrowy deser


Każdego dnia wielu z nas nosi na swoich barkach ogromny ciężar. Praca, rozwój osobisty, dom, pasje – coraz trudniej wygospodarować choć odrobinę wolnego czasu na odpoczynek. Chroniczne zmęczenie nie zawsze jest jednak objawem chwilowym – może świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem, np. o niedoborach niektórych składników odżywczych. Co zrobić, aby zwalczyć zmęczenie, nabrać energii witalnej i cieszyć się życiem na nowo? Sprawdź!

Najczęstsze przyczyny zmęczenia

Warto zacząć od tego, że przewlekłe zmęczenie to objaw, którego absolutnie nie można bagatelizować. Często mamy przeświadczenie, że wystarczy odespać je w weekend i wszystko wróci do normy. Jednak przyczyną takiego stanu rzeczy może nie być brak snu czy nadmierne obciążenie organizmu.

Brak energii i ciągła senność może wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Co ciekawe, problem może wynikać np. z bezdechu sennego, a nawet zaburzeń rytmu serca. Ponadto jest to charakterystyczny objaw dla stanów lękowych, nerwicy, a w najgorszym scenariuszu – nawet depresji.

Zmęczenie może towarzyszyć również chorobom autoimmunologicznym. Wśród nich można wymienić np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna czy też cukrzyca typu I.

Brak energii do działania często wynika jednak z niehigienicznego trybu życia. W grę wchodzi przede wszystkim nieprawidłowy rytm dobowy – zasypianie o późnych porach i mała dawka snu to prosty przepis na zmęczenie. Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej lub przetrenowanie się – oba czynniki działają równie destrukcyjnie na organizm. Nie ćwicz tuż przed snem – nadmierne pobudzenie organizmu nie pomoże Ci zasnąć.

Weź pod lupę również swoją dietę. Jeśli dominuje w niej przetworzona żywność, pełna cukrów prostych, tłuszczów nasyconych czy konserwantów, zmęczenie może wynikać z braku równowagi żywieniowej. Brak warzyw i owoców, węglowodanów złożonych czy też zdrowych tłuszczów również nie sprzyjają regeneracji organizmu. Podobnie jak dieta restrykcyjna – Twój organizm potrzebuje określonej liczby kalorii do prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

Dbaj również o nawodnienie. Wypijaj min. 2 litry wody dziennie. Latem i przy aktywnym trybie życia ta dawka powinna wzrosnąć – nawet do 2,5-3 litrów na dobę. 

Przyczyny zmęczenia mogą wynikać z niedoborów niektórych mikro- i makroskładników. Niski poziom żelaza, witaminy D, witamin z grupy B czy też potasu mogą powodować przewlekłe zmęczenie.

zakwas z buraka

Witaminy i minerały na zmęczenie – po jakie składniki warto sięgać?

Zmęczenie dotyka każdego z nas, jednak jeśli jest to objaw o charakterze przewlekłym, który utrzymuje się przez długi czas – może to być powód do niepokoju. W takim wypadku najlepiej umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on dokładny wywiad medyczny i zleci niezbędne badania krwi.

Senność, brak energii witalnej i osowiałość mogą mieć swoje podłoże w niedoborach podstawowych soli mineralnych i witamin. Swoją walkę o lepsze samopoczucie zacznij więc od prześwietlenia swojego codziennego jadłospisu. Powinno znaleźć się w nim więcej produktów, które zawierają cenne mikroelementy. Na jakich warto skupić się w pierwszej kolejności?

Witaminy z grupy B to Twoi ogromni sprzymierzeńcy. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i pracę mózgu. Ich bogatym źródłem są orzechy i pasty orzechowe, jaja kurze, szpinak, wątróbka wieprzowa i wołowa.

W Twojej diecie nie może zabraknąć także magnezu. Znajdziesz go w takich produktach jak m.in. rośliny strączkowe, ziemniaki, banany czy też gorzka czekolada.

Witamina D3 to także Twój must have – działa przeciwzapalnie, wspiera układ odpornościowy i nerwowy, a przy tym jest kluczowa dla gospodarki fosforanowo-wapniowej. Szukaj jej przede wszystkim w tłustych rybach morskich – łososiu, makreli, sardynkach. Ponadto sięgaj po oleje rybie pochodzące od sprawdzonych producentów. Każdego dnia eksponuj swoją skórę na promieniowanie UVB (ok. 15 min) – to właśnie pod ich wpływem następuje synteza skórna tego cennego mikroelementu.

Potas również powinien na stałe zagościć w Twoim jadłospisie. Największe jego ilości znajdziesz w produktach mlecznych, roślinach strączkowych i bananach.

Suplementy na zmęczenie – wsparcie organizmu

Suplementy na zmęczenie pomogą Ci uzupełnić niedobory ważnych mikro- i makroskładników w diecie, jednak nie mogą być one jej podstawą. Mają być jej cennym wsparciem.

Wykorzystaj potencjał, jaki drzemie w naturalnych olejach funkcjonalnych. Możesz pić je prosto z łyżeczki lub dodawać do ulubionych potraw. Zwróć uwagę m.in. na tran, który jest bogactwem witaminy D, A, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. 

Dobrym rozwiązaniem może być również oliwa wysokopolifenolowa, która zawiera wysokie stężenie naturalnych antyoksydantów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja sportswoman.pl

Tworzymy miejsce pełne kobiecej siły, urodowych porad, modowych inspiracji, kuchennych pomysłów na pyszne dania i sportowej motywacji. Sprawdź jak rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, aby codziennie być lepszą wersją siebie!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?